MENU

Już w ten weekend święto Płocka | PROGRAM DNI HISTORII PŁOCKA

W nadchodzący weekend równocześnie z Jarmarkiem Tumskim świętować będziemy Dni Historii Płocka, które nawiązują w tym roku do 785. rocznicy pierwszej lokacji Płocka. Z tej okazji w naszym mieście przygotowano mnóstwo atrakcji. Miasteczko rycerskie, XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej czy zwiedzanie z przewodnikami zabytkowych obiektów i miejsc na co dzień niedostępnych.

Świętowanie rozpoczniemy w piątek (3 czerwca) punktualnie o godzinie 12:00. Na scenie przed NoveKino Przedwiośnie oficjalnie otworzymy tegoroczną edycję Jarmarku Tumskiego i Dni Historii Płocka. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta, a następnie wspólnie z mieszkańcami uczcimy słodkim tortem rocznicę lokacji Miasta Płocka.

Jedną z atrakcji przygotowanych na obchody Dni Historii Płocka będzie miasteczko rycerskie w strefie historycznej na placu Narutowicza, w którym odwiedzający będą mogli poczuć atmosferę średniowiecznej osady.


W sobotę w strefie historycznej będzie można spotkać między innymi Mazowiecką Drużynę Miecława, która zaprezentuje walki oraz uzbrojenie Słowian oraz Wikingów. Nie zabraknie średniowiecznych tańców, kuchni oraz pokazów rzemiosła. Będzie można zapoznać się z ziołami z terenu Mazowsza, przymierzyć stroje i uzbrojenie, a także wykonać słowiańskie motanki, czyli laleczki spełniające życzenia.
W niedzielę strefa historyczna zamieni się w miasteczko rycerskie w którym przez cały dzień odbywać się będą pokazy historyczne. Zobaczymy pokazy walk rycerzy, szlachciców i artylerii, a każdy z uczestników będzie mógł wykazać się historycznymi umiejętnościami oraz wziąć udział w turnieju zabaw plebejskich takich jak kołek kręciołek czy przeciąganie liny. Całość zostanie okraszona licznymi konkursami i opowieściami o historii, tańcach, broni i ucztowaniu.

W sobotę wraz z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną otworzymy drzwi historii i zaczniemy wędrówkę po historii miasta. Zainteresowanym zwiedzaniem zabytkowych obiektów od godz. 12.00 do 16.00 towarzyszyć będą, nieodpłatnie, przewodnicy z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Zwiedzić będzie można Bazylikę Katedralną, Książnicę Płocką, Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Sąd Okręgowy, Spichlerz, a także Towarzystwo Naukowe Płockie. Wszystkie wejścia w ramach spacerów z PLOT są bezpłatne.

Program zwiedzania:

Sobota, 4 czerwca 2022 roku

Otwieramy drzwi historii

w godz. 12:00 – 16:00 grupom zwiedzającym nieodpłatnie, w wyznaczonych godzinach, zabytkowe obiekty będą towarzyszyć przewodnicy z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

 

 1. Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, ul. Stanisława Małachowskiego 1

Czy jest ktoś, kto jeszcze nie słyszał o Małachowiance? To jedyna szkoła powstała w Polsce w XII w., która przetrwała do naszych czasów i w dodatku istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r.! Warto obejrzeć jej szkolne muzeum i aulę, a z tarasu widokowego podziwiać przepiękną panoramę naszego miasta.

 

 1. Sąd Okręgowy w Płocku – Dawny Pałac Biskupi, plac Gabriela Narutowicza 4

Wejścia grup od 12:00 co 30 minut, ostatnie – o godzinie 15:30, w grupach nie większych niż 20 osób.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa płocki wymiar sprawiedliwości, masz właśnie ku temu niepowtarzalną okazję, swoje podwoje otworzy bowiem przed nami Sąd Okręgowy w Płocku. Obejrzymy m.in. salę rozpraw i dowiemy się, co kryją podziemia.

 

 1. Towarzystwo Naukowe Płockie, plac Gabriela Narutowicza 8

Zwiedzanie siedziby TNP w godz. 12:00-16:00;

Jeśli chcesz zobaczyć okna z witrażami przedstawiającymi wizerunki zasłużonych dla Płocka osób, późnorenesansowe, snycerskiej roboty drzwi lub szesnastowieczny polichromowany strop wykonany z drewna modrzewiowego – zajrzyj do gotyckiej kanonii z połowy XV w.

 

 1. Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 3a

Wejścia po dwie grupy od 12:00 co godzinę; ostatnie o godz. 15:00.

Czy wiesz: gdzie przechowywany jest dyplom lokacyjny miasta Płocka z 1237 r.? czyja głowa znajduje się w XIV-wiecznej hermie? kto pierwszy złożył podpis w księdze pamiątkowej muzeum? jak wygląda specjalna szafa, w której zgromadzone są pasy kontuszowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w Muzeum Diecezjalnym, które – jako pierwsza palcówka tego typu w Królestwie Polskim – powstało w 1903 r.  i jest najstarszym polskim muzeum diecezjalnym. Przewodnicy zabiorą Was również na XIV-wieczne mury obronne.

 

 1. Bazylika katedralna pw. Najświętszej Maryi Panny, ul. Tumska 1

Zwiedzanie bazyliki w godzinach 12:00-16:00.

O tym kto, kiedy i dlaczego przekazał płockiej bazylice katedralnej półotwarty parasol z herbem i metalowy dzwonek, o tym, ile bomb spadło na nią w czasie II wojny światowej albo o tym, ile ważą Drzwi Płockie, będzie można usłyszeć podczas zwiedzania XII-wiecznej, imponującej rozmiarami świątyni, która należy do pięciu najstarszych katedr w Polsce. Jest większa od gnieźnieńskiej i krakowskiej! Odcisnęły na niej swój ślad wszystkie wielkie style architektoniczne, wprowadzane wraz z dokonywanymi na przestrzeni wieków wielokrotnymi remontami i przebudowami. To też największa nekropolia Piastów.

 

 1. Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, ul. Tadeusza Kościuszki 6

Wejścia grup od godz. 12:00 co pół godziny.

Jeżeli czerwiec, to Dni Historii Płocka. A jeżeli historia Płocka, to ważne postacie związane z miastem, zaś wśród nich jeden z najwybitniejszych rodowitych płocczan – z Tumskiej spoglądający Góry i wiedzący jak tam biją dzwony – Władysław Broniewski. Dlatego wszystkich gości Dni Historii Płocka zapraszamy do Książnicy Płockiej na wystawę „Broniewski rozpostarty szeroko”.

 

 1. Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna, ul. Tumska 8

W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zapraszamy na wystawy stałe: Secesja i X wieków Płocka.

godz. 11:00: Na początku była Tumska Góra – zwiedzanie wystawy „X wieków Płocka” z archeologiem

Chętni na zwiedzanie z przewodnikiem zbierają się pięć minut przed wyznaczoną godziną w maksymalnie 30-osobowej grupie.

Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa mieści się na 3 piętrach nowego budynku tuż przy kamienicy na ul. Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii naszego miasta. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2, której towarzyszy światło i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach.

 

 1. Muzeum Mazowieckie – Art déco, ul. Kolegialna 6

W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny.

godz. 13:00: Tajemnice salonu Edmunda – zwiedzanie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” z historykiem sztuki

Chętni na zwiedzanie z przewodnikiem zbierają się pięć minut przed wyznaczoną godziną w maksymalnie 30-osobowej grupie.

Muzeum Mazowieckie w Płocku, obok secesji i zbiorów regionalnych, posiada również imponującą kolekcję art déco. Zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia, uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Podstawą kolekcji są wysokiej klasy meble, a także wyroby rzemiosła artystycznego – szkło, ceramika, metal, tkanina oraz strój z jego akcesoriami.

 

 1. Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny

Zajmuje dziewiętnastowieczny budynek dawnej bożnicy, tzw. małej synagogi. Zdewastowana doszczętnie w czasie II wojny światowej, po jej zakończeniu została przeznaczona przez Komitet Żydowski na Spółdzielnię Krawiecko-Dziewiarsko-Pończoszniczą im. Gerszona Dua-Bogena. Gmina żydowska pod koniec lat dziewięćdziesiątych odsprzedała obiekt naszemu miastu. Od 2013 r. mieści się w nim oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

 1. Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B

W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny

Od 2015 roku w spichlerzu można oglądać stałe ekspozycje etnograficzne: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” (Muzeum Mazowieckie jako jedyne w Europie posiada kolekcję koreańskiego malarstwa świątynnego).

Propozycję Działu Etnografii płockiego muzeum uzupełniają cykliczne imprezy naukowe i popularyzatorskie, lekcje oraz warsztaty związane z etnografią Mazowsza i świata, a także wystawy czasowe. Do 25 września można np. oglądać wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”, na której prezentowane jest 70 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych.

 

 1. XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”

godz. 10.00-18.00

Podczas turnieju, w którym wezmą udział bractwa i drużyny kusznicze z całej Polski, zawodnicy zmierzą się w 4 kategoriach: Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, Turniej Wilhelma Tella, Turniej Łowczego i Turniej Łuczniczy. Będą również zabawy dla dzieci i dorosłych mieszkańców naszego miasta, m.in.: malowanie szablonów z podobizną Bolesława III Krzywoustego i akcesoriami rycerskim, rozwiązywanie krzyżówki z hasłami dotyczącymi księcia i historii Płocka, walki na drewniane miecze. Każdy będzie mógł też własnoręcznie wybić monetę wzorowaną na czasach Bolesława III Krzywoustego i otrzymać ją na pamiątkę, przebrać się w strój rycerza, damy dworu lub giermka i wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz zrobić sobie fotkę z księciem Bolesławem III Krzywoustym.

 

 1. Mazowiecka Drużyna Miecława, plac Gabriela Narutowicza

godz.10.00 – 19.00

W sobotę plac opanują Słowianie i wikingowie, w wykonaniu których zobaczymy nie tylko walki i pokazy typowego dla nich uzbrojenia, ale również pokazy kowalstwa i… średniowieczne tańce. Dowiemy się, jak uprawiać len i pozyskiwać z niego włókna, co jadano i czym dodawano smaku średniowiecznym potrawom (na smakoszy czekają podpłomyki), nauczymy się tkania barwnych krajek, plecenia sznurków na lucecie i innych starodawnych technik wytwarzania wyrobów włókienniczych. Będziemy mogli przymierzyć stroje i uzbrojenie średniowieczne, poznamy średniowieczne gry i zabawy plebejskie: Kubb, Hnefatafl, Halatafl, średniowieczne szachy i kości. Przy opowieściach o mazowieckich ziołach nauczymy się pleść wianki i zaplatać słowiańskie warkocze. Samodzielnie wykonamy też motanki – laleczki chroniące przed „złym okiem”, odpędzające pecha i ułatwiające spełnianie naszych marzeń.

 

 1. Fundacja GROM. Siła i Honor, plac Gabriela Narutowicza

W swoim namiocie promocyjno-wystawienniczym zaprezentuje przykładowe uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie używane przez prekursorów jednostki specjalnej „GROM” legendarnych „Cichociemnych” oraz ich następców – operatorów Jednostki Wojskowej „GROM”. Dodatkowo fundacja zaprezentuje również pamiątki po śp. gen. bryg. Sławomirze PETELICKIM w postaci jego złotej odznaki jednostki specjalnej „GROM”, beretu z dystynkcjami generalskimi, beretów brytyjskich i amerykańskich sił specjalnych oraz pamiątkowych noży otrzymanych od dowódców tych jednostek.

 

 1. Liceum Ogólnokształcące CN-B Feniks, plac Gabriela Narutowicza

Pokazy wyszkolenia sportowo-wojskowego uczniów szkoły i pokaz sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu szkoły.

 

Niedziela, 5 czerwca 2022 roku

 

 1. Miasteczko Rycerskie, plac Gabriela Narutowicza

godz. 10:00-19:00

W niedzielę przeniesiemy się z czasów średniowiecznych do XVII wieku, bo plac zaludni się polską szlachtą, kozakami, szwedzkimi muszkieterami i Szkotami, wypełni się obozowym sprzętem. Stanie na nim rycerski namiot oraz wiata wraz ze stołami i ławami, a także dyby. Będzie można przymierzyć rycerskie zbroje i wziąć do ręki miecze, topory, korbacze, maczugi i włócznie. Sarmaci zapraszają również na: pokazy walk, pokaz musztry i sprawności bojowej wojsk zaciężnych – muszkieterów i halabardników, pokaz artyleryjski, turniej „Pokonaj mistrza”, turniej zabaw plebejskich i stanowiska konkursowe.

 

 1. XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”

godz. 10:00-14:00

Drugi dzień turnieju to kontynuacja sobotnich zawodów kuszniczych i łuczniczych, zabaw dla dzieci i dorosłych, bicie monet, a także pasowanie na rycerza dwóch członków Płockiej Drużyny Kuszniczej. Książę Bolesław – jak przystało na średniowiecznego celebrytę – z chęcią również w niedzielę będzie pozował na ściance i łaskawie pozwoli zrobić sobie z nami zdjęcie.

Na Dni Historii Płocka zapraszamy w dniach 3-5 czerwca. Wstęp na wszystkie atrakcje bezpłatny. Dni Historii Płocka odbywają się w towarzystwie XIV Jarmarku Tumskiego i są współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM