MENU

XIII Jarmark Tumski – w samym sercu Polski, w samym sercu Płocka

W dniach 3-5 września odbędzie się XIII edycja Jarmarku Tumskiego. Po rocznej przerwie ponownie spotkamy się z kolekcjonerami, rzemieślnikami, artystami i handlarzami. Tym razem na ulicy Tumskiej. Mamy nadzieję, że bogata oferta naszych wystawców trafi w gusta wszystkich odwiedzających.

Tegoroczny Jarmark Tumski, mimo że został przełożony na inny termin, jak co roku przyciągnął kolekcjonerów i handlarzy z całej Polski. Blisko 120 stoisk, w tym 40 kolekcjonerskich stanie na ulicy Tumskiej. Odwiedzjący będą mogli gościć w strefach handlowej i kolekcjonerskiej. Jarmark będzie działał w piątek w godzinach 12:00 – 19:00, w sobotę w godzinach 10:00-19:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00 – 16:00.

Na stoiskach kolekcjonerskich będzie można podziwiać antyki, numizmaty, porcelanę, medale, białą broń i wiele innych. Nie zabraknie również rodzimego akcentu. Zaprezentowane zostaną piękne albumy o starym Płocku Ryszarda Rzymkowskiego oraz książki poświęcone historii naszego miasta autorstwa Mirosława Łukomskiego.

W strefie handlowej, główną część stoisk stanowią rękodzielnicy, którzy będą prezentować swoją twórczość. Bez problemu zakupicie tu wspaniałą, ręcznie robioną biżuterię oraz inne dekoracje i ozdoby, wykonane różnymi technikami. Będą tu także pracownie ceramiczne oraz artystów malarzy. Nie zabraknie pysznych litewskich chlebów, wędlin, miodów i serów – prosto z góralskiej bacówki.

Podczas imprezy jak zawsze zapraszamy Państwa do lektury Kurjera Tumskiego, gazety wydawanej przy okazji każdej edycji Jarmarku Tumskiego.  Gromadzi ona najważniejsze informacje dotyczące imprezy, a także obfita jest w artykuły dotyczące historii Płocka.

Warto być wcześniej, ponieważ tradycyjnie, na stoisku Jarmarku przygotowaliśmy do zakupu 100 monet kolekcjonerskich. Tym razem jest to Trojak Zygmunta III Wazy z 1621 roku, wybity w technice stempla lustrzanego. Warto podkreślić, że wszystkich monet okolicznościowych, wybitych na pamiątkę XIII Jarmarku Tumskiego jest tylko 200. W piątek oraz w sobotę towarzyszyć nam będą dźwięki grane przez  kataryniarza, jakim jest opiekun kojarzącej się wszystkim z Jarmarkiem Tumskim Papugi – Carlosa.

Podane wcześniej godziny to czas funkcjonowania strefy wystawienniczej. Jak podczas każdej edycji, przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące, które powinny zaspokoić artystyczne potrzeby wizytujących. W tym roku wyjątkowo odbędą się one na Bulwarach Wiślanych im. Stanisława Górnickiego w Płocku. Dzięki temu będziemy mogli w pięknych okolicznościach pożegnać sezon koncertów plenerowych.

W sobotę o 17:00 rozpoczniemy XVI Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku – Romani Rat „Cygańska Noc”. Wystąpią zespoły z Polski oraz Ukrainy tj. Artysta Cygański „Makso”, zespół Orlovmusic (Ukraina), Artystyczny Zespół Cygański Romanca, Krystiano & Romen.

W niedzielę o 16:00 usłyszymy Kapelę ze Wsi Warszawa, która wraz z muzykami Mazowieckiego Szlaku Tradycji jest właśnie w trakcie cyklu koncertów „Kapela na szlaku”. W Płocku towarzyszyć im będzie Zespół Folklorystyczny „Carniacy”, który oprócz koncertu przeprowadzi rozmowę. Po sukcesie Vistula Folk Festival postanowiliśmy w tym samym tonie zakończyć Jarmark Tumski. Szykuje się prawdziwa, folklorystyczna uczta.

Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.

Jarmark Tumski to impreza plenerowa, kolekcjonersko–wystawiennicza i kulturalno–rozrywkowa, organizowana w Płocku od 2009 roku. Podczas Jarmarku Tumskiego główne ulice Starego Miasta w Płocku zapełniają się kolekcjonerami i wystawcami z całej Polski, oferującymi zarówno antyki i starocia, jak i współczesne wyroby rękodzieła artystycznego, biżuterię, minerały, wyroby regionalne, przedmioty codziennego użytku i wiele innych.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Biurem Jarmarku Tumskiego.

e-mail: biuro@jarmarktumski.eu

tel. 24 366 43 50 | 602 658 649 | 608 665 707

fax. 24 366 00 54

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów

  1. Jakubowskiego 10, 09-402 Płock

Godziny otwarcia biura: Pn.-Pt. 9.00-15.00