MENU

VIII Jarmark Tumski – pierwsze informacje po konferencji

W poniedziałek (1.02) w Muzeum Żydów Mazowieckich odbyła się konferencja dotycząca VIII Jarmarku Tumskiego. Osobami, które uchyliły rąbka tajemnicy związanej z nadchodzącym wydarzeniem, byli: Prezydent Płocka – Andrzej Nowakowski, Zastępca Dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki – Radosław Malinowski, Dyrektor Muzeum Mazowieckiego – Leonard Sobieraj, Dyrektor Książnicy Płockiej – Joanna Banasiak oraz Bohdan Kowalczyk – Prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich.

Ósma już edycja Jarmarku Tumskiego odbędzie się w dniach 3-5 czerwca 2016 roku. Po zeszłorocznym sukcesie imprezy, organizatorzy podnoszą poprzeczkę. Podobnie jak podczas siódmej edycji, teren Jarmarku zostanie podzielony na pięć stref. W ramach strefy handlowej pojawią się różnorodne stoiska wystawców i handlarzy z całej Polski oraz stoiska gastronomiczne. Kolekcjonerska zgromadzi znanych hobbystów, antykwariuszy i kolekcjonerów, a trzecia – dziecięca – w swojej ofercie będzie miała szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych. Dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak, zapowiedziała także zorganizowanie w ogrodach biblioteki imprezy pt. „Sobota w Soplicowie”. Młodzież będzie miała okazję popisać się swoją znajomością dzieła Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, recytując z pamięci jego poszczególne księgi. Nowością będzie strefa sztuki, która zaprezentuje lokalny dorobek gromadząc płockie organizacje artystyczne, pozarządowe, środowisko malarzy płockich, literatów oraz gości spoza Płocka. Również po raz pierwszy pojawi się strefa (militaria), w ramach której zostanie zaprezentowany m.in. sprzęt militarny oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych różnych epok.

Nowością jest także nadanie tytułu Ambasadora Jarmarku Tumskiego panu Bohdanowi Kowalczykowi, Prezesowi Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskiej i Prezesowi Łódzkiego Klubu Kolekcjonera, który aktywnie wspierał ostatnią edycję płockiej imprezy.

Od poniedziałku (1.02) swoją pracę rozpoczyna Biuro Jarmarku Tumskiego z siedzibą w Muzeum Żydów Mazowieckich, przy ul. Kwiatka 7. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Kontakt: 24 364 86 97 / 664 247 930, biuro.jarmarktumski@plock.eu. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Jarmarku i przesyłanie kart zgłoszeniowych, które można pobrać z zakładki „ZGŁOSZENIA”.