MENU

Wieści z Biura Jarmarku Tumskiego

Wieści z Biura Jarmarku Tumskiego

Od jedenastu lat, o tej porze spotykaliśmy się w Płocku podczas Jarmarku Tumskiego, jednej z największych imprez kolekcjonerskich w kraju. Wtedy to Stare Miasto pełne kolorów, zapachów i przyjaznej aury przyciągało tłumy. Ulica Tumska stawała się na ten czas wyspą pełnych pasji kolekcjonerów, urokliwych staroci i zanurzonych w czasie bibelotów.

Przez trzy dni tętniące życiem zaułki ulic Starego Miasta, gwarne kramy, bogato zastawione stoiska przypominały nam, jak duże znaczenie w życiu miasta miały niegdyś targi i jarmarki. Historia pokazuje, że miasto ma spore doświadczenie w ich organizacji.

Jednym z symboli Jarmarku Tumskiego jest moneta okolicznościowa, którą mieliśmy przyjemność wręczać naszym szanownym Kolekcjonerom osobiście w podziękowaniu za tworzenie z nami tego wydarzenia.

Bardzo ubolewamy nad tym, że w tym roku nie możemy spotkać się na gwarnej ulicy Tumskiej, która w tej chwili świeci pustkami. Żeby, choć trochę przypomnieć Kolekcjonerom klimat naszego Jarmarku wysłaliśmy im ze słonecznego Płocka oficjalną monetę okolicznościową XII Jarmarku Tumskiego.

Dwunasta już edycja naszego Jarmarku Tumskiego stała się okazją do emisji kolejnego, pamiątkowego numizmatu. Dukat Koronny Zygmunta I Starego to pierwsza, obiegowa złota moneta polska, jej oryginały są od XVIII wieku rzadkością kolekcjonerską. Na awersie numizmatu widnieje popiersie króla Zygmunta I w zbroi. Na rewersie numizmatu dostrzec można czteropolową tarczę, na niej herby: Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rusi i Prus Książęcych.

Tym symbolicznym gestem pragniemy podziękować Kolekcjonerom za dotychczasowy udział w naszym Jarmarku.

 

Oficjalną monetę XII Jarmarku Tumskiego – Dukat Koronny Zygmunta I Starego, można zakupić w cenie 20 zł w Bileterii POKiS (Jakubowskiego 10). Więcej pod numerem tel: 24 366 34 50.

Wraz z Prezydentem Miasta Andrzejem Nowakowskim, Ambasadorem Jarmarku Tumskiego Bohdanem Kowalczykiem oraz Muzeum Mazowieckim życzymy dużo zdrowia i czekamy z niecierpliwością na przyszłą edycję naszej wspólnej imprezy, na której mamy nadzieję, że zobaczymy się już osobiście.