MENU

XV Jarmark Tumski – już za moment, już za chwilę – PROGRAM

W dniach 2-4 czerwca na ulicach Starego Miasta w Płocku świętować będziemy jubileuszową, XV edycję Jarmarku Tumskiego oraz Dni Historii Płocka. Przed nami: koncerty, występy artystyczne, pokazy i warsztaty, a także bogata strefa handlowa i kolekcjonerska. Do Płocka przyjedzie ponad 400 wystawców i kolekcjonerów. Teren Jarmarku Tumskiego podzielony zostanie na strefę handlową, kolekcjonerską, historyczną oraz dziecięcą, nazwaną strefą Sfer Niebieskich, na cześć patrona imprezy – Mikołaja Kopernika. Kramy staną na Nowym Rynku, Tumskiej, Grodzkiej, Starym Rynku, a także na Placu Narutowicza.

W piątek na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, oficjalnie otworzymy XV Jarmark Tumski. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Ogłosimy również wyniki plebiscytu na „Płocczanina Roku”.

Tego dnia zapraszamy młodzież (13+) oraz dorosłych do udziału w warsztatach kaligrafii – „Naucz się pisać gęsim piórem”, które odbędą się w Muzeum Mazowieckim, ul. Kolegialnej 6 (sala edukacyjna). Obowiązują zapisy pod numerem tel. 24 364 70 83. – udział bezpłatny.

Już pierwszego dnia, Strefa dziecięca – Sfer Niebieskich, zlokalizowana na Starym Rynku, zamieni się w centrum astronomiczne pełne kosmicznych atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Kosmiczny autobus będzie zachętą, by przesiąść się do komunikacji miejskiej. Zaprezentowana w nim zostanie również wystawa pokonkursowa „Kosmos w oczach dziecka”, zorganizowana przez SP nr 18. Mobilne Planetarium przeprowadzi pokazy astronomiczne, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak powstają gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają gwiazdy, co to są konstelacje. Dodatkowo będą tworzyć gwiazdozbiory przy użyciu koralików. Na stoisku Książnicy dzieci będą mogły uczestniczyć w wielu zajęciach, takich jak malowanie gipsowych figurek, tworzenie zakładek do książek oraz skorzystać z wolnej biblioteki.

W tym samym czasie pasjonaci robotyki i konstrukcji wezmą udział w warsztatach konstruowania łazików z wykorzystaniem klocków LEGO i specjalnej aplikacji, które poprowadzi Academia Robotica. Natomiast przez cały dzień płocka filia Politechniki Warszawskiej zaprasza na proste, lecz widowiskowe doświadczenia chemiczne oraz prezentacje związane z energią słoneczną i elektroniką. Najmłodsi poznają barwną chemię i działanie suchego lodu. Dla starszych przygotowane zostaną eksperymenty z tajników ropy naftowej i jej zamienników, konstrukcje mechaniczne z klocków LEGO. Dowiemy się również, w jaki sposób przekształca się siłę wiatru i energię słoneczną w prąd elektryczny. Znajdzie się coś również dla miłośników elektroniki i programowania – projekty bazujące na platformie Arduino. Fani pierników również powinni być zadowoleni. Tego dnia, odbędą się warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, gdzie wspólnie stworzymy piernikowy domek i będziemy ozdabiać pierniki.

Piątkowe, astronomiczne wrażenia zapewni również SP nr 16, która poprowadzi grę terenową „Tu-my z Kopernikiem”, doświadczenia, układanie planet, quizy i piernikowe ciekawostki w języku angielskim oraz ukraińskim. W ich namiocie znajdziecie również fotobudkę, kolorowanki, pieczątki krzyżówki
Znajdzie się również chwila przerwy na modowe atrakcje, gdzie będzie można zobaczyć „Kopernikowskie stroje”.

Dla Miłośników sztuki i rękodzieła też coś się znajdzie. Na Starym Rynku odbędą się warsztaty rękodzieła, gdzie będzie można nauczyć się tworzyć świeczki, szyć. Instruktorki z pracowni POKiS nauczą was szyć haftem matematycznym, szydełkowym czy łowickim, będzie można także rzeźbić w drewnie. Dla chętnych – możliwość nauki języka ukraińskiego.


W sobotę Jarmark będzie można odwiedzić w godzinach 10-19. Na Starym Rynku w Strefie dziecięcej – Sfer niebieskich, nadal będzie można korzystać z kosmicznych atrakcji. Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie Komunikacja Miejska, Mobilne Planetarium, a także Academia Robotica. Już od rana, POKiS zadba o aktywność najmłodszych, a wśród nicj: pokazy taneczne, warsztaty hip hop breaking – POKiS Dance Studio oraz warsztaty graffiti ze Zbyszkiem Góralem, a także warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, tworzenie papierowych rakiet, pojazdów przyszłości – wydrapywanka. Sobota to kolejny dzień dla miłośników warsztatów plecionkarskich, szycia oraz haftów i języka ukraińskiego. W namiotach POKiS każdy znajdzie coś dla siebie.

Na scenie secesyjnej na Starym Rynku, wystartujemy z częścią artystyczną o godz. 14. Wystąpią: zespoły Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kameralny Zespół Wokalny POKiS, Dziewczyny z Ukrainy oraz zespół Forget Me Not – z pracowni Muzycznej POKiS.

W sobotę zapraszamy również na dziedziniec Domu Darmstadt – Stary Rynek 8, gdzie odbędzie się spotkanie z krótkofalarstwem, organizowane przez Mazowieckie Stowarzyszenie Radioamatorów TESLA. W programie: pokaz sprzętu: krótkofalówki, transiwery, anteny oraz komunikacja z całym światem – nauka komunikowania się bez telefonu, bez kabla i bez internetu. Warsztaty otwarte – nie obowiązują zapisy.

W niedzielę na Strefie dziecięcej – Sfer Niebieskich będziemy świętować Dzień Dziecka. W godz. 10-16 wszystkie dzieci mogą bezpłatnie bawić się na dmuchańcach. To kolejny dzień kosmicznych atrakcji z Komunikacją Miejską, Mobilnym Planetarium i Academią Robotica oraz POKiSem, gdzie odbędą się warsztaty wyrabiania świec, wyszywania oraz rzeźby w drewnie. Warsztaty w astronomicznym stylu zorganizuje dla Was również MDK. Na scenie secesyjnej już od godziny. 13 odbędą się pokazy taneczne ze szkoły Move Dance Studio i występy kataryniarzy. Wystąpią wokalistki z Pracowni Muzycznej POKiS, a także zespół Spoko Loko, usłyszycie m.in. „Ciała kształt”, czy „A ram sam, sam”. Na koniec wystąpią zespoły Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku/Studio Piosenki BEMOLKI i GAMMA Chór Serenada.


Nieodzowną częścią Jarmarku Tumskiego są Dni Historii Płocka, które także otworzymy 2 czerwca o godz. 12 przed Przedwiośniem. Zaraz po otwarciu poznamy nominacje oraz wręczymy tytuł „Płocczanin Roku”.Nieodzowną częścią Jarmarku Tumskiego są Dni Historii Płocka, które także otworzymy 2 czerwca o godz. 12 przed Przedwiośniem. Zaraz po otwarciu, na tej samej scenie, wręczymy nominacje oraz poznamy zwycięzcę tytułu „Płocczanin Roku”. W tegorocznej edycji nominowani są Grzegorz Gołębiewski, Dariusz Kluge, Zuzanna Maślana, Arkadiusz Sadowski, Łukasz Sekulski oraz Maciej Słodki. W tegorocznej edycji nominowani są Grzegorz Gołębiewski, Dariusz Kluge, Zuzanna Maślana, Arkadiusz Sadowski, Łukasz Sekulski oraz Maciej Słodki.

Przez trzy dni będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Mazowieckie w Płocku: Secesja, Art Deco, Spichlerz oraz Muzeum Żydów Mazowieckich będą czynne w dniach 2 i 3 czerwca w godz. 10-19 oraz 4 czerwca w godz. 11-17. Zachęcamy także do odwiedzenia Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim oraz Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Obiekty te będą czynne w dniach 2-4 czerwca w godz. 10 – 17.

W sobotę w godzinach 12-19 i w niedzielę w godzinach 10-19 towarzyszyć nam będzie Teatr Wagabunda. Grupa zaprezentuje Interaktywną Instalację Teatralną, która pokaże nam radosny świat dawnych lat. Podczas tej wyprawy będzie można przyjrzeć się i dotknąć rzemieślniczym instalacjom oraz stanowiskom, które zagwarantują wielogodzinną zabawę. Będziemy strzelać z procy, trenować na drewnianym rowerze stacjonarnym, walczyć na worki, a nawet prać, tak jak robiono to wiele lat temu.

Również w sobotę i w niedzielę, kolejno w godz. 10 – 18 i 10 – 15 przy ul. Mostowej Płocka Drużyna Kusznicza, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, zorganizuje XXIX Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego. Prócz obejrzenia zmagań zawodników będziemy mogli ubrać się w strój z epoki, wybić pamiątkową monetę, czy porozmawiać o historii książęcego grodu.

Wśród kramów pojawi się także ten, w którym będzie można nabyć oficjalne monety okolicznościowe tegorocznej edycji, którymi są Monety Wolnego Miasta Gdańska – 1 gulden / 5 guldenów. Zgodnie z tradycją, historie tych monet poznacie dzięki tekstowi, zamieszczonemu na odwrocie certyfikatu oryginalności. Cena pamiątkowej monety 1 gulednowej wyniesie 20 zł, 5 guldenówek – 30 zł, a za obie 40 zł. Oficjalne monety będzie można zakupić na stoisku promocyjnym POKiS na Starym Rynku. Znajdziecie tam również kultową grę Monopoly Płock w promocyjnej cenie 120 zł.
Nie zabraknie również tradycyjnej gazety Jarmarku – Kuriera Tumskiego, kolportowanego przez jarmarkowych gońców na ulicach Starego Miasta. Dzięki Kurierowi będzie można zanurzyć się w historycznych ciekawostkach naszego miasta.

Organizatorami Jarmarku są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Eska, Radio dla Ciebie Płock, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Dziennik Płocki, Radio Hit Włocławek oraz Radio Płock FM.