MENU

IX Jarmark Tumski za pasem

We wtorek w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającego się Jarmarku Tumskiego. Szczegóły dziewiątej edycji imprezy omawiali: Zastępca Prezydenta Miasta Płocka Roman Siemiątkowski, Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku Tomasz Kordala oraz Ambasador Jarmarku Bohdan Kowalczyk.

Konferencja prasowa rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12. Przez kolejne 30 minut przedstawiciele organizatorów imprezy opowiadali o atrakcjach, jakich będą mogły spodziewać się osoby, które w dniach 2-4 czerwca wybiorą się w okolice płockiego Starego Miasta.

Zastępca Prezydenta Roman Siemiątkowski zapowiedział wydanie „Kurjera Tumskiego”, który ukaże się w czasie imprezy (w piątek i sobotę) w dwóch nakładach. Z „Kurjera…” dowiedzieć się będzie można zarówno o aktualnych wydarzeniach odbywających się w Płocku, jak i zapoznać się z archiwalnymi artykułami z płockich gazet, czy historycznymi ciekawostkami.

Radosław Malinowski przybliżył m.in. szczegóły Zlotu Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy”, który w czasie trwania Jarmarku odbędzie się na plaży nad Wisłą. Podczas objętego honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka wydarzenia będzie okazja by obejrzeć z bliska około 60 pojazdów, w tym szwedzkie pojazdy desantowe, wozy opancerzone, pojazdy gąsienicowe czy pojazdy z okresu wojny wietnamskiej. W sobotę i niedzielę odbędzie się parada pojazdów ulicami miasta, a na plaży nad Wisłą – pokazy statyczne i dynamiczne.

W sobotę 3 czerwca na Starym Rynku w godzinach od 17 do 22 będzie trwał 14. Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Cygańska Noc”. Zagrają zespoły ze Słowacji, Białorusi oraz z Polski.

Dyrektor POKiSu przedstawił również działania Książnicy Płockiej, która zajmie się organizacją wydarzenia pt. „Wielkie Hece w Bibliotece”, czyli ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W sobotę w godzinach 18-23 w Bibliotece dla dzieci im. Wandy Chotomskiej  na najmłodszych czekać będzie m.in. kiermasz książek, profesjonalny baśniowy makijaż, ale także przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru moralitet z Krakowa oraz wiele innych zabaw i atrakcji.

Tomasz Kordala, Zastępca Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku, opowiedział o strefie kolekcjonerskiej, która znajdować się będzie na ul. Tumskiej, między ul. Kwiatka i Placem Narutowicza i skupi polskich kolekcjonerów. Zgromadzeni dziennikarze zostali zaproszeni na wystawę zatytułowaną „Ludzie Wisły”, w ramach której zaprezentowane zostaną prace przedstawiające osoby, których praca związana jest z rzeką Wisłą, ale także m.in. do Zagrody Edukacyjnej oraz strefy sztuki, gdzie swoje prace zaprezentują płoccy artyści.

Na koniec głos zabrał Bohdan Kowalczyk. Ambasador Jarmarku Tumskiego opowiedział o oficjalnej monecie IX edycji Jarmarku, czyli o denarze Bolesława Krzywoustego. Moneta została wybita z okazji 910. rocznicy samodzielnego objęcia władzy w kraju przez Bolesława Krzywoustego, uwiecznionego tytułem księcia Polski. Kowalczyk zaznaczył, że moneta została wybita w minimalnym nakładzie i w trakcie imprezy dostępna będzie tylko przy jednym stoisku Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Po zakończeniu konferencji prasowej nastąpiło otwarcie wystawy kolekcjonerskiej pn. „Fortuny złotem, srebrem i… papierem opisane” autorstwa Bohdana Kowalczyka. Ambasador przedstawił dziennikarzom poszczególne eksponaty, wśród których znaleźć można m.in. niezwykle wartościowe znaczki pocztowe, zastawy stołowe, ozdobne pasy z XVII wieku, czy najdroższą monetę w Polsce. Wystawa otwarta będzie do 4 czerwca, czyli ostatniego dnia trwania IX Jarmarku Tumskiego.

IX Jarmark Tumski odbędzie się w dniach 2-4 czerwca bieżącego roku na ulicach Starego Miasta w Płocku. Teren imprezy zostanie podzielony na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, sztuki, militaria oraz dziecięcą.

Sponsorem IX Jarmarku Tumskiego jest PKN Orlen.