MENU

Pierwsze karty IX Jarmarku Tumskiego odsłonięte

W środowe południe (1 lutego) w Muzeum Żydów Mazowieckich – siedzibie Biura Jarmarku Tumskiego – odbyła się pierwsza konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się, dziewiątej już edycji tego wydarzenia. Za stołem prezydialnym zasiedli: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski, Zastępca Dyrektora Muzeum Mazowieckiego Tomasz Kordala oraz Ambasador Jarmarku Tumskiego – pan Bohdan Kowalczyk.

Po krótkim podsumowaniu minionej edycji Jarmarku, Prezydent Andrzej Nowakowski przybliżył plany organizacyjne płockiego święta kolekcjonerów. Dziewiąty Jarmark Tumski odbędzie się w dniach 2-4 czerwca i jak każdego roku zlokalizowany będzie w obrębie płockiego Starego Miasta. Plac Nowy Rynek, ulica Tumska, Plac Narutowicza, ulica Grodzka i Starówka zostaną podzielone na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, dziecięcą, sztuki oraz militaria. Uczestnicy Jarmarku na pewno mogą spodziewać się wydanej specjalnie z okazji imprezy gazety „Kurier Tumski”, w którym zamieszczone zostaną wszelkie informacje związane z Jarmarkiem. Prezydent zaprosił do współpracy przy wydarzeniu płockie zespoły i stowarzyszenia.

Radosław Malinowski, Dyrektor POKiS, poinformował o rozpoczęciu pracy przez Biuro Jarmarku Tumskiego, które od dnia 1 lutego przyjmuje zgłoszenia wystawców zainteresowanych wzięciem udziału w wydarzeniu. Karty zgłoszenia, a także regulamin i cennik opłat za stoiska, są dostępne na stronie internetowej www.jarmarktumski.plock.eu. Cena promocyjna za stoisko (200 zł) obowiązuje tylko do końca lutego. Z każdym kolejnym miesiącem, osoby chcące wystawić się w jednej z jarmarkowych stref, będą musiały zapłacić więcej. Biuro jarmarkowe czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00 (więcej informacji na temat pracy Biura jest dostępnych pod zakładką „Kontakt”).

Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki zapowiedział również kilka wydarzeń, które odbędą się w ramach IX Jarmarku Tumskiego, w tym Noc Cygańską (3 czerwca), Dzień Dziecka (4 czerwca) czy planowany zlot pojazdów historycznych.

Tomasz Kordala, Zastępca Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zdradził informacje na temat dwóch planowanych wystaw, które można będzie zwiedzić w pierwszy weekend czerwca w obrębie Jarmarku. Obie wystawy zorganizowane będą z okazji obchodów Roku Rzeki Wisły. Pierwsza składać się będzie z niezwykłych krajobrazów autorstwa płockich fotografów, przedstawiających najdłuższą polską rzekę. Druga natomiast, zatytułowana „Ludzie Wisły”, oparta będzie na archiwalnych zdjęciach osób, których życie związane jest z Wisłą (m.in. rybacy, szkutnicy, flisacy).

Ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk (Prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskiej i Prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonera) opowiedział dziennikarzom o znakomitej opinii polskiego środowiska kolekcjonerskiego na temat płockiej imprezy. Ambasador zaznaczył, że Jarmark Tumski jest jednym z najlepszych wydarzeń tego typu w całej Polsce. Kowalczyk uchylił także rąbka tajemnicy dotyczącego tegorocznej monety, która zostanie wybita z okazji IX edycji Jarmarku, otóż będzie ona związana z historią naszego miasta.

IX Jarmark Tumski odbędzie się w dniach 2-4 czerwca 2017 roku. Organizatorami imprezy są Miasto Płock, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Partnerzy imprezy: Książnica Płocka, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Agencja Rewitalizacji Starówki.