MENU

Pierwszy dzień X Jarmarku Tumskiego

Pierwszy dzień jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego już za nami. Stoiska zaczęły się pojawiać na ulicach Starego Miasta już od godziny 6 rano. Od Nowego Rynku, przez ulicę Tumską, plac Narutowicza, aż po Stary Rynek setki wystawców oferują najprzeróżniejsze produkty. Od regionalnych przysmaków, biżuterii i militariów, po znakomite obrazy, porcelanę czy numizmatyczne skarby polskich kolekcjonerów.

Oficjalne otwarcie Jarmarku Tumskiego odbyło się o godzinie 12 przed gmachem Muzeum Mazowieckiego. Tu Prezydent Andrzej Nowakowski przekazał klucz do bram miasta Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi – prezesowi Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich. Oprócz tego szczegóły programowe imprezy przybliżyli Dyrektor Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj, Dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski oraz Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak. Po części oficjalnej w tym samym miejscu odbył się koncert kataryniarzy, którzy w tym roku przyjechali do Płocka z Polski i Niemiec.

Zaraz po uroczystym otwarciu imprezy, w Muzeum Mazowieckim została otwarta wystawa „Muzyczne fascynacje Franciszka Olkowskiego. Zbiory medalierskie i falerystyczne”.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie ludzi na Starym Mieście przybywało z każdą godziną. Od samego rana prężnie działała zlokalizowana na Starym Rynku strefa dziecięca. Tu dzieci mogły skorzystać z szerokiej oferty, w której znalazły się m.in. liczne występy artystyczne płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, stoisko klocków LEGO, zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, lekcje pisania gęsim piórem i atramentem, warsztaty plastyczne oraz bajka dla dzieci w wykonaniu Teatru Rozrywki „Trójkąt”. O godzinie 18 przed ratuszem odbył się także koncert dla dzieci „Oku-la-la-ry” zespołu Spirituals Singers Band. Jako, że w tym roku na Jarmarku Dzień Dziecka trwa trzy dni, mnóstwo atrakcji czekać będzie na najmłodszych także w sobotę i niedzielę.

Organizatorzy przypominają o możliwości nabycia nowej oficjalnej monety X Jarmarku Tumskiego, którą w tym roku jest Płocki Złoty Tumski. Monetę w cenie 20 zł można kupić na stoisku promocyjnym POKiS, które od soboty zlokalizowane będzie przed Novym Kinem Przedwiośnie na ulicy Tumskiej. Dodatkowo dziesięć egzemplarzy zostało ponumerowanych, a szczęśliwi nabywcy takich monet mogą – również na wspomnianym stoisku promocyjnym – odebrać komplety gadżetów jarmarkowych.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na kolejny, pełen wrażeń dzień Jarmarku Tumskiego.

W sobotę na placu Narutowicza ruszy strefa militaria. Spotkać tu będzie można m.in. stowarzyszenia i grupy historyczne, które zaprezentują uczestnikom Jarmarku uzbrojenie polskiej i niemieckiej armii z czasów II Wojny Światowej. Za sprawą Towarzystwa Motocykli Dawnych „Weteran Płock” pojawią się zabytkowe jednoślady. O godzinie 12 ze Słupna w stronę Jarmarku Tumskiego wyruszy parada pojazdów militarnych, która na plac Narutowicza dotrze około godziny 12:30. Zlot Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2018” będzie trwał do godziny 15.

Od godziny 11 w ogrodach Książnicy Płockiej trwać będzie „Sobota w Soplicowie”. W ramach wydarzenia młodzież szkolna i seniorzy zaprezentują fragmenty mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. W programie znajdzie się także pokaz mody dawnej, w którym wezmą udział  członkinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku i jego sympatyczki oraz pracownicy Książnicy Płockiej.

W Muzeum Mazowieckim od godziny 12 odbywać się będą wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej „Dzień 11 listopada 1918 roku w Płocku” oraz „Stanowiska grup politycznych północnego Mazowsza wobec kwestii niepodległości Polski”.

O godzinie 18 na ulicy Grodzkiej po raz pierwszy w historii imprezy odbędzie się pokaz mody. Będzie można zobaczyć w sumie siedem pokazów mody w różnym stylu – od sportowego, casualowego, awangardowego po eleganckie suknie wieczorowe. Odbędzie się także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam.

O godzinie 17 na scenie przed ratuszem odbędzie się XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku – Romani Rat „Noc Cygańska”. Wstęp na święto muzyki romskiej jest bezpłatny.

Ponadto Kino za Rogiem zaprasza wszystkie dzieci na seanse filmowe z niespodziankami. W repertuarze: „Przytul mnie”, czyli serial animowany składający się z ośmiu 6-minutowych odcinków (godz. 12), „Baśnie i bajki polskie” – seria filmów animowanych (godz. 13) oraz „Wielka wyprawa Molly”, czyli pierwszy pełnometrażowy film o przygodach rodziny państwa Potworów. Wstęp na bezpłatne zaproszenia dostępne w Bileterii POKiS.

Sponsorem X Jarmarku Tumskiego jest PKN ORLEN SA.