MENU

Podsumowując X Jarmark Tumski

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Jarmarku Tumskiego dobiegła końca. W niedzielę zakończyło się trzydniowe święto najpopularniejszej płockiej ulicy, które przyciągnęło do naszego miasta tysiące ludzi z całego kraju. Z okazji jubileuszu Jarmarku Tumskiego, organizatorzy przygotowali wachlarz rozmaitych atrakcji.

Jedna z najważniejszych imprez kolekcjonerskich w Polsce obchodziła w miniony weekend dziesiąte urodziny. W tegoroczny Jarmark Tumski wpisały się wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji, oprócz rozrywek bezpośrednio związanych z klimatem jarmarkowym, organizatorzy zaplanowali wiele wydarzeń nawiązujących do historii naszego kraju.

Już od pierwszego dnia imprezy Muzeum Mazowieckie zapraszało na towarzyszące jej wydarzenia do swojej siedziby przy ul. Tumskiej 8. Pojawiły się między innymi ciekawe wystawy kolekcjonerskie, a także odbyły wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej.

W ogrodach Książnicy Płockiej płocczanie po raz kolejny mogli wziąć udział w „Sobocie w Soplicowie”. Tu młodzież szkolna i seniorzy zaprezentowali fragmenty mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”, a członkinie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz pracownicy Książnicy Płockiej wzięli udział w pokazie mody dawnej.

Na placu Narutowicza, w strefie militaria, pojawiły się grupy i stowarzyszenia historyczne, które zaprezentowały uzbrojenie polskich i niemieckich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej, a także zorganizowały inscenizację „Warszawska ulica podczas okupacji”. Rekonstrukcję wydarzeń, które towarzyszyły Powstaniu Warszawskiemu ponad 70 lat temu, obserwowały tłumy zaciekawionych ludzi zwabionych na plac Narutowicza odgłosami strzałów i wybuchów. Wcześniej miłośnicy militariów sami mieli okazję postrzelać z replik karabinów i pistoletów oraz z bliska przyjrzeć się licznym pojazdom militarnym prezentowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych i Militarnych „Wisła” w ramach zlotu „Stalowe Tumy 2018”.

Od piątku do niedzieli imprezie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, łamiąc sprawdzającą się od lat zasadę o obowiązkowym deszczowym dniu podczas Jarmarku Tumskiego. Pogoda zdecydowanie sprzyjała atrakcjom odbywającym się pod gołym niebem, które czekały na najmłodszych w strefie dziecięcej, czyli na Starym Rynku. Tu z okazji trzydniowego Dnia Dziecka wszystkie pociechy mogły m.in. obejrzeć występy artystyczne swoich rówieśników, wziąć udział w spektaklach, w zajęciach prowadzonych przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną czy w lekcjach pisania gęsim piórem i atramentem, warsztatach plastycznych, a także odwiedzić stoisko klocków Lego czy poskakać na eurobungee.

Po raz kolejny wybita została również moneta poświęcona Jarmarkowi. W tym roku był nią „Płocki Złoty Tumski” z wizerunkiem Marszała Józefa Piłsudskiego, który w cenie 20 złotych można było kupić na stoisku promocyjnym Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Szczęśliwi nabywcy dziesięciu numerowanych egzemplarzy otrzymali od organizatorów pakiety gadżetów jarmarkowych. Obecnie monetę można kupić w Bileterii POKiS (ul. Tumska 9a).

Nie mogło zabraknąć również Nocy Cygańskiej. XV Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku „Romani Rat” odbył się na starówce w sobotni wieczór. Radosne tańce, barwne stroje i cygańska muzyka to od wielu lat obowiązkowy punkt Jarmarku Tumskiego. W tym roku usłyszeć można było występy takich zespołów jak Gypsy Boys, białoruski Gipsy Band, Krystiano & Romen oraz węgierski Romengo.

Po raz pierwszy w ramach Jarmarku Tumskiego odbył się pokaz mody, podczas którego można było obejrzeć przeróżne kreacje przygotowane przez płocką wizażystkę i farmaceutkę Andżelikę Stawicką. Pokaz miał miejsce na ulicy Grodzkiej przed pubem Zachęta.

Podczas dziesiątej edycji Jarmarku Tumskiego pojawiło się około czterystu stoisk, z czego blisko osiemdziesiąt zajęli kolekcjonerzy. Ci wielokrotnie zapewniali o planowanym powrocie do Płocka w przyszłym roku.

X Jarmark Tumski odbył się w dniach 1-3 czerwca na ulicach Starego Miasta w Płocku. Sponsorem imprezy był PKN ORLEN SA.