MENU

XV Jarmark Tumski przeszedł do historii

Tegoroczna edycja jednej z największych imprez kolekcjonerskich w Polsce dobiegła końca. W miniony weekend do Płocka przyjechało ponad 400 wystawców, a wśród nich kolekcjonerzy i prawdziwi pasjonaci z całej Polski. Przez trzy dni ulice Starego Miasta tętniły życiem. Można było zakupić unikatową biżuterię, porcelanę, ubrania oraz regionalne produkty. Odbyło się wiele ciekawych pokazów, warsztatów oraz koncertów. W tym samym czasie świętowaliśmy również Dni Historii Płocka.

W niedzielę zakończył się XV Jarmark Tumski. Trzydniowa impreza przyciągnęła na ulice płockiej starówki tysiące zwiedzających z całego kraju. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek (2 czerwca), punktualnie o godz. 12. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski w towarzystwie posłanki Elżbiety Gapińskiej, przekazali klucze do bram miasta Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi. Ogłoszono również wyniki plebiscytu na „Płocczanina Roku”. Otwarcie Jarmarku Tumskiego było okazją do wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Płocka dla ludzi kultury. Z radością informujemy, że jednym z nagrodzonych został dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów -Radosław Malinowski. Częścią inauguracji był także koncert kataryniarzy, dzięki któremu jarmarkowy nastrój szybko opanował całe Stare Miasto.

Oprócz poszukiwania skarbów na ponad 400 kramach, podczas tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego, można było skorzystać z wielu towarzyszących wydarzeń i atrakcji dla zwiedzających. W Muzeum Mazowieckim odbyły się warsztaty kaligrafii – „Naucz się pisać gęsim piórem”. Przez cały weekend można było tam również odwiedzać wystawę „Wieczne Pióra – Historia – Dzieła Sztuki – Pamięć Faktów i Ludzi”. Niezwykłą kolekcję piór dr. n. med. Andrzeja Papiewskiego cieszyła się dużem zainteresowaniem.

Na trzy dni, Strefa dziecięca – Sfer Niebieskich, zlokalizowana na Starym Rynku, zamieniła się centrum astronomiczne pełne kosmicznych atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Komunikacja Miejska zaprezentowała w autobusie wystawę pokonkursową „Kosmos w oczach dziecka”, zorganizowaną przez SP 18. Na Starym Rynku można było odwiedzać Mobilne Planetarium, gdzie odbywały się pokazy astronomiczne. Pasjonaci robotyki i konstrukcji wzięli udział w warsztatach tworzenia łazików z LEGO, które poprowadziła Academia Robotica. Filia Politechniki Warszawskiej zaprezentowała doświadczenia chemiczne i prezentacje związane z energią słoneczną i elektroniką.
Na stoisku Książnicy dzieci mogły uczestniczyć w wielu zajęciach, takich jak malowanie gipsowych figurek, tworzenie zakładek do książek oraz korzystać z wolnej biblioteki.
Astronomiczne wrażenia zapewniła również SP nr 16, która poprowadziła grę terenową „Tu-my z Kopernikiem”, doświadczenia, układanie planet, quizy i piernikowe ciekawostki w języku angielskim oraz ukraińskim. W ich namiocie znalazła się również fotobudka, kolorowanki i pieczątki krzyżówki.

Na Starym Rynku odbyły się m.in. warsztaty rękodzieła – tworzenie świec, szycie haftem, a także rzeźbienie w drewnie.

Na scenie secesyjnej można było podziwiać różne występy artystyczne, takie jak tańce, koncerty i występy muzyczne. Wystąpili: zespoły Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kameralny Zespół Wokalny POKiS, Dziewczyny z Ukrainy oraz zespół Forget Me Not – z pracowni Muzycznej POKiS, a także zespół Spoko Loko, można było usłyszeć m.in. „Ciała kształt”, czy „A ram sam, sam”. Na koniec wystąpiły zespoły Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku/Studio Piosenki BEMOLKI i GAMMA Chór Serenada.

W niedzielę, na scenie secesyjnej odbyło się rozdanie nagród w dwóch konkursach plastycznych: miejskim konkursie plastycznym „Płockie Monopoly – stwórz swój pionek”, a także „Kosmos w oczach Dziecka”. Gratulujemy wszystkim laureatom.

W strefie dziecięcej dbaliśmy również o aktywność najmłodszych, odbyły się: pokazy taneczne, warsztaty hip hop breaking oraz warsztaty graffiti ze Zbyszkiem Góralem z POKiS Dance Studio, a także warsztaty plastyczne „Mój układ słoneczny – odkryj swoją planetę”, tworzenie papierowych rakiet, pojazdów przyszłości.

W niedzielę na Strefie dziecięcej – Sfer Niebieskich świętowaliśmy Dzień Dziecka. W godzinach 10-16 wszystkie dzieci miały możliwość bezpłatnego bawienia się na dmuchańcach.

W Domu Darmstadt odbyło się spotkanie z krótkofalarstwem, z pokazami sprzętu i warsztatami komunikacji bezprzewodowej. Na Strefie dziecięcej – Sferze Niebieskiej w niedzielę obchodzono Dzień Dziecka z dmuchańcami i dodatkowymi warsztatami.

Podczas jarmarku odbywały się również liczne atrakcje w ramach Dni Historii Płocka. Teatr Wagabunda zaprezentował interaktywną instalację teatralną, która pozwoliła uczestnikom dotknąć i przyjrzeć się rzemieślniczym instalacjom oraz wziąć udział w różnych zabawach związanych z minionymi latami. Płocka Drużyna Kusznicza zorganizowała XXIX Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego, gdzie można było obejrzeć walki i dowiedzieć się więcej o historii książęcego grodu.

Stoisko promocyjne POKiS cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wielu odwiedzających przyszło po zakup jarmarkowych monet oraz płockiej edycji kultowej gry Monopoly. Można było również zagrać na ogromnej planszy Monopoly, a także zrobić sobie zdjęcie z Panem Monopoly. Nie zabrakło oczywiście gońców z „Kurjerem Tumskim”, czyli gazetą Jarmarku Tumskiego. Nakład tegorocznej edycji rozszedł się w błyskawicznym tempie.

W niedzielę, na zakończenie tegorocznej edycji Jarmarku Tumskiego mieliśmy szczególnych gości. Na ulice Starego Miasta zawitali piłkarze SPR Wisła Płock, którzy zostali zdobywcami tegorocznego Pucharu Polski. Kibice i zawodnicy wspólnie zakończyli sezon przed płockim Ratuszem.

Wystawcom, kolekcjonerom, instruktorom, artystom, zwiedzającym – wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego, serdecznie dziękujemy. Wspólnie stworzyliśmy kolejną, udaną edycję jednej z największych imprez kolekcjonerskich w Polsce, z wyjątkową, ciepłą i sympatyczną atmosferą.

Dziękujemy również naszym partnerom medialnym: Radio Eska, Radio dla Ciebie Płock, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Dziennik Płocki, Radio Hit Włocławek oraz Radio Płock FM.

Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy XV Jarmarku Tumskiego: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie.