MENU

XI JARMARK TUMSKI JUŻ ZA NAMI

W niedzielę, 2 czerwca dobiegł końca XI Jarmark Tumski. Wydarzenie, jak co roku sprowadziło na ulice Starego Miasta tysiące zwiedzających z całego kraju.

Oficjalne otwarcie XI Jarmarku Tumskiego odbyło się 31 maja w piątek o godzinie 12, przed Muzeum Mazowieckim. Tradycyjnie Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekazał klucze do bram miasta Ambasadorowi Jarmarku Tumskiego Bohdanowi Kowalczykowi. Po oficjalnym otwarciu zgromadzeni mieli okazję posłuchać występu  warszawskiego kataryniarza Piotra Bota, któremu towarzyszyła kolorowa papuga.  Dzięki ich występowi wszystkim udzielił się jarmarkowy nastrój.

W tym roku gościliśmy 360 wystawców. Nie zabrakło stałych bywalców jak i nowych, którzy przybyli do naszego miasta z różnych części Polski.

XI Jarmark Tumski, podzielony został na strefy: kolekcjonerską, handlową, wolności, sztuki, złotego oraz dziecięcą.

W strefie kolekcjonerskiej, znalazły się zbiory blisko 80 kolekcjonerów.

W strefie handlowej mieliśmy okazję do degustacji przysmaków regionalnych, w strefie sztuki mogliśmy podziwiać prace lokalnych artystów.

Pierwszy raz utworzona została strefa złotego. Narodowy Bank Polski przygotował masę atrakcji m.in. kurs rozpoznawania autentyczności polskich banknotów, matrycę do wybijania monet okolicznościowych, strefę dla dzieci oraz  wystawę „Dzieje złotego”, na której w ujęciu chronologicznym przedstawiono losy polskiego złotego. Nowością była strefa wolności, w której to zorganizowano pokazy filmów o prawach człowieka, happening i koncert muzyki elektronicznej.

Niewątpliwie ważną częścią Jarmarku była strefa dziecięca, zwłaszcza, że impreza zbiegła się z Dniem Dziecka. Atrakcji było mnóstwo zaczynając od dmuchanych zjeżdżalni, eurobungee, a kończąc na warsztatach rzeźby w drewnie, czy robienia biżuterii. Dużym powodzeniem cieszył się organizowany po raz pierwszy Jarmark Dziecięcy. Najmłodsi mogli sprzedać lub wymienić swoje zabawki, książki czy przybory szkolne.

W dniach 1-2 czerwca, odbyła się 16 edycja  Mercedesem po Wiśle Classic Days. Dla fanów motoryzacji, była to nie lada gratka, można było podziwiać między innymi Mercedes 170 W25 kabriolet C z roku 1934 i mercedesy G-klasy z różnych okresów ich 40-letniej produkcji.

W sobotę, 2 czerwca na Starym Rynku do godzin wieczornych trwała Noc Cygańska, czyli XVI Międzynarodowy Festiwal Romów, na scenie wystąpili Perła i Bracia, Imperio, Krystiano&Romen oraz Vasyl Zhadan.

Tradycyjnie z okazji kolejnej edycji Jarmarku Tumskiego została wybita moneta okolicznościowa, którą w tym roku była replika Denara Mieszka. Monetę można było kupić w cenie 20 zł na stoisku promocyjnym Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Nie zabrakło też „Kuriera Tumskiego”, czyli gazety, która wydawana jest z okazji Jarmarku Tumskiego. Można było w niej znaleźć ciekawostki dotyczące Płocka oraz najważniejsze informacje o Jarmarku.

W trakcie Jarmarku, na scenie przed Ratuszem, miały okazję zaprezentować się płockie zespoły taneczne, muzyczne czy też teatralne wywodzące się spod pieczy POKiS, Spółdzielczego Domu Kultury oraz stowarzyszeń i szkół.

XI Jarmark Tumski odbył się w dniach 31 maja- 2 czerwca, na ulicach Starego Miasta w Płocku. Organizatorzy zapraszają na kolejną XII edycję Jarmarku w 2020 roku.